Kulturne znamenitosti
MUZEJ SANITETE PRVE SVETOVNE VOJNE
Muzej sanitete prve svetovne vojne se nahaja v stari vežici na pokopališču v Renčah. Muzejska zbirka prikazuje delovanje renške vojaške bolnišnice in sanitetni material, s katerimi so zdravili bolne in ranjene vojake v prvi svetovni vojni. V Renčah je delovala Avstro-Ogrska mobilna vojaška bolnišnica, ki je bila tudi epidemiološka. V njej so namreč poleg ranjencev zdravili tudi okužene s tifusom, kolero, špansko gripo ...
ZBIRKA INDUSTRIJSKE DEDIŠČINE IN OBRTI V OBČINI RENČE–VOGRSKO
Stalna razstava v Kulturnem domu Bukovica obiskovalca popelje skozi zgodovino industrije in obrti v občini Renče–Vogrsko. Zagotovo še danes to območje najbolj slovi po opekarstvu. Tu so žgali glino že v rimskih časih, o čemer pričajo zanimive najdbe. Pravi razcvet industrije in obrti se je na tej razmeroma majhni površini zgodil po 2. svetovni vojni, ko se je pojavila kopica obrti: od zidarstva do obdelave umetnih materialov.
SPOMINSKI PARK PRVE SVETOVNE VOJNE VINIŠČE
Park prve svetovne vojne v Viniščah, v enem izmed zaselkov kraja Renče, se nahaja na površini 10.000 kvadratnih metrov in je prepreden z jarki, tremi bunkerji, kaverno z vhodom in izhodom ter urejenimi potmi.
KULTURNI DOM BUKOVICA
Kulturni dom v Bukovici v svoji prenovljeni podobi nudi prostor za večje glasbene, kulturne in družabne dogodke pa tudi manjše prostore za izobraževanja, seminarje, konference in srečanja.
SPOMENIKI IN OBELEŽJA
Večen spomin na pretekle dogodke in pomembne osebnosti nosijo tudi spomeniki in obeležja, ki se nahajajo na območju naše občine.
OPEKARSTVO IN ZIDARSTVO
Začetki opekarstva v naših krajih segajo že v daljno rimsko obdobje, ko je skozi to območje potekala rimska cesta, ki je povezovala Akvilejo s takratno Emono. Kot eno izmed mnogih postojank, ki so se nahajale ob tej prometnici, pisni viri navajajo postojanko z imenom Ad Fornulos (Pri pečeh). Ta naj bi se nahajala ravno na območju med Biljami in Bukovico. Že v letu 1982 so na območju Bilj (Križ Cijan) z arheološkimi izkopavanji odkrili več peči, delovski objekt ter kanal povezan s kuriščem.
RENŠKI GRAD
Podobo današnjega "Starega placa" v Renčah zagotovo krasi ostanek nekdaj mogočnega Renškega gradu oz. dvorca.
Njegovi začetki segajo daleč v 13. stoletje, ko je na tem mestu stal srednjeveški dvor, predhodnik današnjega novoveškega dvorca.
DVOREC VOGRSKO
Dvorec Vogrsko ali dobro poznan tudi po imenu Božičev dvorec je nastal ob vznožju naselja Vogrsko okrog leta 1524. Velika verjetnost je, da je bila njegova funkcija v začetku zgolj kot gospodarska pristava bližnjega srednjeveškega gradu. Do njegove "osamosvojitve" je prišlo pred letom 1664, ko se je v dvorec za stalno naselil Ludvik pl. Bosizio, po katerem je dvorec dobil tudi ime.
RIMSKODOBNA BUKOVICA
Skozi Vipavsko dolino je v rimskem času potekala pomembna prometnica, ki je povezovala Akvilejo (Oglej) z Emono (Ljubljana). To je bila ena pomembnejših poti rimskega cesarstva, saj je predstavljala osrednjo kopensko vez med vzhodom in zahodom takratnega imperija. Postavljena prometnica je bistveno vplivala na poselitev okoliških krajev v tem obdobju. Sledi rimskodobne poselitve, ki so datirane v 1.stoletje najdemo ravno na območju današnje Bukovice, natančneje na območju starega vaškega jedra -"Britof".
STARI GRAD VOGRSKO
Grad Vogrsko se nahaja vrh položne vzpetine v bližini župnijske cerkve sv. Justa.
Naselje in grad se v srednjeveških pisnih virih omenjata kot Hungerspach, Ungerspach. Po nekaterih domnevah naj bi grad dobil ime po rodovini Ungersbach, katere pripadniki so se v 12. stoletju naselili v Fulaniji, zlasti v Krminu. Ime naj bi izviralo iz ogrskega tabora iz časov, ko so Madžari tod mimo vdirali v Furlanijo.
DVOREC ŠPINJOLIŠČE
Na obronkih valovitega gričevja, ki se dviga nad vasjo Renče leži zaselek Špinjolišče, po katerem nosi ime tudi ostanek dvorca. Ime izvira iz poimenovanja Ölperg oz. Elperch, ki izhaja iz nemškega pojma Öl spannen in nakazuje na prostor za pridobivanje olja s stiskanjem oliv. Pridelava olivnega olja je bila glavna kmetijska panoga tega posestva.
CERKEV SV. MOHORJA IN FORTUNATA
Župnijska cerkev sv. Mohorja in Fortunata je prvič omenjena leta 1470. Sedanja poznobaročna stavba je bila zgrajena v drugi polovici 18. stoletja, med 1. in 2. svetovno vojno močno poškodovana in obakrat obnovljena.
CERKEV SV. LOVRENCA
V srednjem veku, je na območju današnjega Britofa zraslo strnjeno naselje s cerkvijo sv. Lovrenca, ki se v pisnih virih prvič omenja leta 1525. Cerkev je bila primarno obdana s pokopališčem, ki se je kasneje z jožefinskim odlokom v drugi polovici 18. stoletja premaknilo izven naselja. V času 1. sv. vojne je cerkev zrušila granata. Novo cerkev so s prostovoljnimi prispevki in delom zgradili krajani v letu 1928.
CERKEV SV. JUSTA
V centru vasi Vogrsko stoji cerkev sv. Justa, naslednica isto posvečene cerkve, ki je prej stala ob potoku Vogršček in se omenja z letnico 1493. Ko je bila starejša cerkev porušena se je v novo zgrajeno cerkev prenesel le majhen kropilnik z letnico 1599. Novejša cerkev je bila zgrajena v 17. stoletju in je tipična klasicistična stavba, ki je bila v 18. stoletju barokizirana.